PIK Vrbovec potpisnik je dobrovoljnog sporazuma “Zajedno protiv otpada od hrane”.
Radi se o jednoj od ključnih mjera iz Plana sprječavanja i smanjenja otpada od hrane u Hrvatskoj, kao i reformi “Unaprjeđenje sustava doniranja hrane” u okviru Nacionalnog plana za oporavak i otpornost (NPOO).
Cilj je smanjiti količinu bačene hrane u Hrvatskoj za 30% do 2028. godine, što bi moglo značajno doprinijeti održivijem upravljanju hranom u našoj zemlji.
Zašto je važno smanjivati otpad od hrane?
Bacanje hrane predstavlja rastući problem u cijelom svijetu, a i naša zemlja suočava se s izazovima na tom području. U Hrvatskoj se u prosjeku godišnje baci oko 400.000 tona hrane. Najveći udio dolazi iz kućanstava – oko 53%.
Riječ je o ozbiljnom problemu koji utječe na okoliš, ekonomiju i društvo u cjelini. Osim što bacanjem hrane rasipamo resurse poput vode, energije i ljudskog rada, bacamo i novac.
Ali svi možemo napraviti razliku – uz male promjene u navikama, možemo znatno smanjiti količinu bačene hrane. Planiranje obroka, pravilno skladištenje namirnica i kreativno korištenje ostataka samo su neki od koraka koji vode prema odgovornijem i održivijem načinu života.